Area 6 Show Jumping Results

Results Show Jumping Area 6 Qualifier

 

Results Show Jumping Area 6 Qualifier

Alice  Mernagh

1st  Sligo

Marcus Maughan    Liberty Flash

Hugo Filan    Euro Classic

Ellie Filan    MurdoughDk Moon

Emily Conlon     Rookery Crystal

2nd  East Donegal

Ruby O’Reilly Duff     Colladawson Realta Mor

Abbie Northey       Castleshannaghan  Percy

Chloe McClaffery     Kildare Lady

Jenny  Mc Gettigan     Liza Van Se Meente

 

3rd  North West Donegal

Amy Greene   Star of the Rosses

Leigha Greene   Moonlight Crystal

Ella McLoughlin   Dazzle

Saoirse Doherty    Noddy 

 

4th  Longford

Kaitlyn Higgins   My Maisie

Aine Murray         Realta na hEireann

Amy Finnegan     Derryheelan Ash

Rosie Flannagan     Daisy May

 

 

Robbie Bailey

1st   Sligo

Matthew O’Hara      Seamus of Annaghmore

Ella Clancy  Casper

John Alfred o’Connor   Oilean Crunchy

Eala McDermott   Kilglass Jimmy

 

2nd  Sligo

 

Nicole Murphy    Vidas Billy

Laura Foody  Real Flower Power

Rachel Conlon  Carlton Shape

Aisling Foody  Ox Mountain Star

 

3rd   East Donegal

Megann Ferry     Perfect Puzzle

Chloe Moore   Jo Dazzler

Clodagh McIvor    Baloona

Alannah Northey     Sandy Spirit

 

 

John Leddingham

1st Longford

Emer Esler      King Balla

Edel Whyte    Sleehaun Sparrow

Thomas Whyte     Ardagh Airborne

Viola Callaghan    Ashfield Malibu 

2nd  East Donegal

Victoria Lockhart    Smurf Murphy

Roisin McNamara      Colour Magnet

Jill McGettigan        Le Pecca

Jade McClafferty     London Jen

3rd  Longford

Susan Mee      Gorgeous  George

Edel Sheehy      Williams Lad

Alison  Dennehy   Tangler

Rebecca Lyons     Harry

4th  Sligo                                                                                                                                      

Kate Anderson     Killian Boy

Isobel  Burke    Misty

Elisa  O’Connor     OIlean  Honey

Roisin Walsh      Belvedere

 

 

Senior Teams

1st

Longford

Rebecca Yorke   YFS  Leapalli

Aine McLoughlin    First Man Lara

Aishling McGreal    The Big Blue Nun

James Whyte      Abel Star

Senior Individual

1st  James Whyte      Abel Star

2nd Aine McLoughlin     First Man Lara

3rd Aishling McGreal      Kinzono Sash

4thRebecca Yorke    YFS  Leapalli

5th Cortney Greene  Indian Puzzle

6th Jennifer Burke     Forans Puzzle

 

Area 4 Show Jumping Qualifier Results

Area 4 Show Jumping Qualifier Results

Area 4 Show Jumping Festival Qualifier

Under 12 Show Jumping

1st:      Warrington Pc:                        Rider                            Pony                               Faults 1stR      2ndR

                                                      Emily Moloney               Castletown Cyril                        0                  0

                                                      Iseult Fleming                The Woo                                      0                  0

                                                      Heather Byrne                Kilmoylan Joey                           0                  0

                                                      Cormac Browne             O Malley                                      0                  0

 

 

2nd:    Wexford Hunt Pc:          Paul Byrne                      Silver snow Queen                      0                 0

                                                     Emma Kehoe                  Tomsallagh Daisy                         4                 0     

                                                     George Wakeham          Oakhill Suzi                                   0                 0

                                                     Ciara Cummins                Katie Kat                                       0                 0

 

3rd:     Kilkenny Kittens Pc:      Roseanne Ryan               Credit Card                                   0                 0

                                                     Bill O Shea                       Scoobey                                        0                 0

                                                     Tiggy Hancock                 Archer                                           0                 0

 

4th :   Island Hunt Pc        :        Kerri McDonald              Anvil Lodge Bracken                   0                  0                                                                                                                     

Sophie Orr                      Knockilla Charlotte                      0                  4

                                                      Grace Scully                    The Duchess                                 0                  0

                                                      Cora O Donnell              Thistletown   Dinny                      0                  0

 

5th : Killinick Pc                 :    Faye Murphy                      Brighter Day Biscuit                      0                 0

                                                   Isabelle Barry                     Lily                                                   0                 0

                                                   Taylor Peare                        Wec Tir Na Nog                            0                  0

                                                    Cathal Murphy                   Look out Atlantic Charm            0                  0  

 

Robbie Bailey

1st :    Kilkenny Pc ; 

                                          R ider                           Pony                               Faults 1stR              2ndR

                                         Jack Ryan                  Deano Beano                            0                         0

                                        Emma Lawlor            Miss Charming                          4                         0

                                        Katie Doyle                Coolio                                         0                         0

                                        Sarah Whelan            Kilcreene Onyx                         0                         0

 

2nd:  Island Hunt Pc ;

                                        Emma Carton            Bobbin Robin                             4                          0

                                        Catrion Doyle            Garryfine Cross                          0                          0 

                                        James Cullen             Mulladuff                                    4                           0

                                        Chloe Hendrick         Able Alfie                                    4                           0

 

3rd: Wexford Hunt Pc;

                                        Eimear Jackman       Knockbrack                                   0                          0

                                        Siobhan Ryan            Celtic Touch                                  0                          E

                                        Ellen Ronan                Tirna                                              4                          4

                                        Eamon Byrne             One Hundred And One               8                          0

 

4th:Warrington Pc;

                                     Evan O Neill                   Seaveiw Jane                                 8                         E 

                                     David O Neill                 Clearover                                        0                         4

                                     Tara Fogherty                Bring Me Luck                                0                        0

                                     Daragh Burns                Monserrat Sea mist                       0                        0

 

 

 

John Ledingham

1st;    Kilkenny Pc;                    Rider                                Pony                                  Faults 1stR           2ndR 

                                              Emer O Shea                      Tynan Capacino                                 0                   0

                                              Dan Nevin                           Basil Brush                                         0                   4

                                              Rebecca Nevin                    Fionn Flight                                       0                   0

                                              Christine O Donnell            Kilcoltrim Dora                                 0                   4

 

2nd; Warrington Pc;

                                             Shannon Fogarty                 Coppenagh Athena                          0                    4

                                             Isabella Boyd                        Meluew   surprise                            0                    4

                                             Jessie Lennon                       Kilconly  Duke                                   E                    0

                                             Niamh Walsh                      Strike on  Luchly                                 0                     0

 

3rd; Killlinick Pc;

                                             Anna -Mai Stafford            Fireglow                                                0                     0

                                             Naoise Ward                       Adelpi Rayne                                        4                     0

                                             Frank Ronan                        Danzigs Bobby                                      0                    4

                                             Andrea Dempsey                Poulator Diamond                               0                    4

 

4th; Island Hunt Pc;

                                         Sarah Whelan                         Ballintartin Patch                                  4                     4

                                          Lucia Merrigan                       Flash Molly                                            0                    4

                                          Ryan McDonald                     Jasmines Holly                                      0                     4    

                                          Nicole Dalton                         Lookout Rebel Fenion                          0                    0

 

 

Senior Team and Individual

Senior Team 1st : Kilkenny Pc ;                    Rider                     Pony                          Faults 1stR          2ndR

                                                                 Maeve Ryan                  Tynagh Sam                                0                  0

                                                                 David Lawlor                 Kec Sofia                                     0                  0

                                                                Grace O Donnell           Glor Tire Cruise                          0                  0

                                                                Andy O Donnell             Orchids Vienna                           0                 0

 

 

Seniors Ind:    1st        KilKenny Pc ;                Grace ODonnell             Orchids Vienna                      0                   0

                         2nd      Kilkenny Pc  ;                 David Lawlor                 Kec Sofia                                  0                  0

                         3rd       Kilkenny Pc ;                  Maeve Ryan                 Tynagh Sam                              0                 0

                         4th       Wexford Hunt Pc;        Clodagh Jackman         Simpenar Imp                          0                 0        

                         5th       Wexford Hunt Pc;        Daryl Murphy               Fss Promise                               0                 0

                                Decided on time 

 

Area 4 Show Jumping Festival Qualifier

Area 4 Show Jumping Qualifier Results

Area 4 Show Jumping Festival Qualifier

Under 12 Show Jumping

1st:      Warrington Pc:                        Rider                            Pony                               Faults 1stR      2ndR

                                                      Emily Moloney               Castletown Cyril                        0                  0

                                                      Iseult Fleming                The Woo                                      0                  0

                                                      Heather Byrne                Kilmoylan Joey                           0                  0

                                                      Cormac Browne             O Malley                                      0                  0

 

 

2nd:    Wexford Hunt Pc:          Paul Byrne                      Silver snow Queen                      0                 0

                                                     Emma Kehoe                  Tomsallagh Daisy                         4                 0     

                                                     George Wakeham          Oakhill Suzi                                   0                 0

                                                     Ciara Cummins                Katie Kat                                       0                 0

 

3rd:     Kilkenny Kittens Pc:      Roseanne Ryan               Credit Card                                   0                 0

                                                     Bill O Shea                       Scoobey                                        0                 0

                                                     Tiggy Hancock                 Archer                                           0                 0

 

4th :   Island Hunt Pc        :        Kerri McDonald              Anvil Lodge Bracken                   0                  0                                                                                                                     

Sophie Orr                      Knockilla Charlotte                      0                  4

                                                      Grace Scully                    The Duchess                                 0                  0

                                                      Cora O Donnell              Thistletown   Dinny                      0                  0

 

5th : Killinick Pc                 :    Faye Murphy                      Brighter Day Biscuit                      0                 0

                                                   Isabelle Barry                     Lily                                                   0                 0

                                                   Taylor Peare                        Wec Tir Na Nog                            0                  0

                                                    Cathal Murphy                   Look out Atlantic Charm            0                  0  

 

 

 

Robbie Bailey

1st :    Kilkenny Pc ; 

                                          R ider                           Pony                               Faults 1stR              2ndR

                                         Jack Ryan                  Deano Beano                            0                         0

                                        Emma Lawlor            Miss Charming                          4                         0

                                        Katie Doyle                Coolio                                         0                         0

                                        Sarah Whelan            Kilcreene Onyx                         0                         0

 

2nd:  Island Hunt Pc ;

                                        Emma Carton            Bobbin Robin                             4                          0

                                        Catrion Doyle            Garryfine Cross                          0                          0 

                                        James Cullen             Mulladuff                                    4                           0

                                        Chloe Hendrick         Able Alfie                                    4                           0

 

3rd: Wexford Hunt Pc;

                                        Eimear Jackman       Knockbrack                                   0                          0

                                        Siobhan Ryan            Celtic Touch                                  0                          E

                                        Ellen Ronan                Tirna                                              4                          4

                                        Eamon Byrne             One Hundred And One               8                          0

 

4th:Warrington Pc;

                                     Evan O Neill                   Seaveiw Jane                                 8                         E 

                                     David O Neill                 Clearover                                        0                         4

                                     Tara Fogherty                Bring Me Luck                                0                        0

                                     Daragh Burns                Monserrat Sea mist                       0                        0

 

 

John Ledingham

1st;    Kilkenny Pc;                    Rider                                Pony                                  Faults 1stR           2ndR 

                                              Emer O Shea                      Tynan Capacino                                 0                   0

                                              Dan Nevin                           Basil Brush                                         0                   4

                                              Rebecca Nevin                    Fionn Flight                                       0                   0

                                              Christine O Donnell            Kilcoltrim Dora                                 0                   4

 

2nd; Warrington Pc;

                                             Shannon Fogarty                 Coppenagh Athena                          0                    4

                                             Isabella Boyd                        Meluew   surprise                            0                    4

                                             Jessie Lennon                       Kilconly  Duke                                   E                    0

                                             Niamh Walsh                      Strike on  Luchly                                 0                     0

 

3rd; Killlinick Pc;

                                             Anna -Mai Stafford            Fireglow                                                0                     0

                                             Naoise Ward                       Adelpi Rayne                                        4                     0

                                             Frank Ronan                        Danzigs Bobby                                      0                    4

                                             Andrea Dempsey                Poulator Diamond                               0                    4

 

4th; Island Hunt Pc;

                                         Sarah Whelan                         Ballintartin Patch                                  4                     4

                                          Lucia Merrigan                       Flash Molly                                            0                    4

                                          Ryan McDonald                     Jasmines Holly                                      0                     4    

                                          Nicole Dalton                         Lookout Rebel Fenion                          0                    0

 

 

Senior Team and Individual

Senior Team 1st : Kilkenny Pc ;                    Rider                     Pony                          Faults 1stR          2ndR

                                                                 Maeve Ryan                  Tynagh Sam                                0                  0

                                                                 David Lawlor                 Kec Sofia                                     0                  0

                                                                Grace O Donnell           Glor Tire Cruise                          0                  0

                                                                Andy O Donnell             Orchids Vienna                           0                 0

 

 

Seniors Ind:    1st        KilKenny Pc ;                Grace ODonnell             Orchids Vienna                      0                   0

                         2nd      Kilkenny Pc  ;                 David Lawlor                 Kec Sofia                                  0                  0

                         3rd       Kilkenny Pc ;                  Maeve Ryan                 Tynagh Sam                              0                 0

                         4th       Wexford Hunt Pc;        Clodagh Jackman         Simpenar Imp                          0                 0        

                         5th       Wexford Hunt Pc;        Daryl Murphy               Fss Promise                               0                 0

                                Decided on time 

 

Area 9 Festival Qualifier Show Jumping Results

Area 9 Show Jumping Qualifier

12 July 2016

Alice Mernagh Under 12

1st Co Limerick Branch

70        Grace Curlin                Glenville Lad                            0 – 0 – 0 – 43.43

71        Zoe O’Brien                 Snowdrop                                0 – 0

72        Vivenne Hannon          Toms Patchy                            0 – 0 – 0 – 40.59

                                                                        Total                            0 – 84.02

2nd Clare Branch

67        John Hassett                Silver Shiloutte                        0 – 0

68        Daniel McNamara      Biscuit                                     0 – 0 – 0 – 41.05

69        Sean Cooney               Hoppin Apache                       0 – 0 – 0 – 54.69

                                                                        Total                             0 – 95.73

3rd Scarteen (1)

85        Hugh Lillingston          Great Aunt Sally                      0 – 0

86        David Russell               Knocksquire Flash                   0 – 0

87        Rory O’Donnell           The Land Lady                         0 – 0 – 4 – 35.81

88        Billy Reidy Leahy         Gunner Go                               0 – 0 – 0 – 35.66

                                                                        Total                            4 – 71.47

4th Scarteen (2)

89        Melissa Thompson      Glencullen Fin n                      0 – 0

90        Blanaid Ryan               Boskill Queen B                       0 -0 – 4 – 36.30

91        Jennifer Curtin            Darkies Darling                       0 – 0

92        Sinead Curtin              The Warren Lad                      0 – 0 – 0 – 37.81

93 (R)  Jack Gleeson                Bisto                                        0 – 0

                                                                        Total                            4 – 74.11        

 

5th Clare Branch

64        Hanna Hassett                         Ballymurray Star         0 – 0

65        Ava Mc Nulty                           Griffin Magie              1 – 0

66        Fergal De  Barra                      Patches Batt                0 – 0

                                                                        Total                1 – 0

6th Nenagh Branch

73        Jack Minchan                          Dinnys Luck                 1 – 0

74        Ali O’Brien                               Bunnow Frosty            0 – 4

75        CC Schweitniyz                        Glencurve Silver          0 – 4

76        Brianna O’Sullivan                  Lucky                           0 – 0

Total                1 – 4 = 5

 

Robbie Bailey

1st Co Limerick Branch

102      Cameron O’Neill                     Inchmore Ranger        4 – 0

103      Ben McCartan                         Harvest Moon             El – El

104      Abbie O’Brien                         Troy                             0 – 0

105      Meadbh Keogh                        Banner Caramba         0 – 4

                                                                        Total                4 – 4 = 8

2nd Clare Branch

94        Callum Dobbin Catto               Silver Jessie                 0 – El

95        Rebecca Davoren                    Romeos Lad                0 – 12

96        Jack McNamara                      Jess                              0 – 4

97        Maria Mullens                        Clonakilla Princess      4 – 4

                                                                        Total                0 – 20 = 20 176.15

 

3rd Scarteen Branch

114      Hazel Hourigan                       Moycarkey Rose         8 – 4

115      Kate Hayes                              Jack Bingo                   4 – 4

116      Holly Davern                           Moonacurra Lady Luck0 – 0

117      Bernaro Reidy Leahy               Kilfinane Riviere          16 – 4

                                                                        Total                12 – 8 = 20 184.47

4th North Tipp & Ormond

110      Julia Boons                              Lorrha Lady                 0 – 0

111      Emer Hogan                            Roden Steady Eddie    8 – El

112      Joe Boyd                                  Boston Boy                  4 – 4

113      Kayla Boons                             Pip                               0 – 15

                                                                        Total                4 – 19 = 23

5th Co Limerick

98        Aoife Kirby                              Sandy Sweet                0 – 0

99        Lorna Murphy                         Twlight Jenny              0 – 9

100      Charlie Mc Carthy                   Westcoast Larry          4 – 16

101      Tara O’Brien                           Prince George             4 – 12

                                                                        Total                4 – 21 = 25

 

John Ledingham Intermediate Team

 

1st Nenagh

130      Keela O’Brien                          Miss Demeanor           20  85.30 + 2 T = 22

131      Dearbhail Flynn                       Cooraclare Zoe           0

132      Chloe O’Donohue                    Captain Jack Sparrow  Elim

247      Elena Sheehy                           TJ Flight of the Phoenix 4

                                                                                    Total    26  faults

 

Connollys Red Mills One Day Event Qualifier Kilguilkey House 24th July

Red Mills One Day Event Qualifier

Sunday July 24th 2016

Kilguilkey House, Mallow, Co. Cork

By kind permission of Danny and Michelle Dulohery

Classes:

Open                                       (C test) Dressage Ireland Novice 23 test 2012

Intermediate                           (C test) Dressage Ireland P15 test 2012

Junior                                     (Must have C test) PC novice eventing test 2015

Novice Intermediate            (C test) Dressage Ireland P15 test 2012

  • Ride the junior course for SJ and XC (Non Qualifier)

Under 12’s                            (D+ test) Pre Novice IPC Dressage test 2013         

                                                   (Non Qualifier)

 

We reserve the right to cancel any classes with insufficient numbers

All tests are available on the Eventing page on

www.irishponyclub.ie

 

N.B Competitors must bring their own number bibs

 

Entry fee for all classes     €40 per entry

Under 12’s                           €30 per entry

 

Entries close Wednesday  20th of July @ 12 noon

 

All entries online to:

www.itsplainsailing.com/club/area5

(N.B pony passport names and equine premises numbers are mandatory )

 

Event Secretary:       Michelle Dulohery  michelle@kilguilkeyhouse.ie

Helena Hurley:          (087) 2749853         helenaashcroft@gmail.com

Pat O’Dwyer:             (086) 8204119         pat.odwyer@yahoo.ie