Area 9 Festival Qualifier Show Jumping Results

Area 9 Show Jumping Qualifier

12 July 2016

Alice Mernagh Under 12

1st Co Limerick Branch

70        Grace Curlin                Glenville Lad                            0 – 0 – 0 – 43.43

71        Zoe O’Brien                 Snowdrop                                0 – 0

72        Vivenne Hannon          Toms Patchy                            0 – 0 – 0 – 40.59

                                                                        Total                            0 – 84.02

2nd Clare Branch

67        John Hassett                Silver Shiloutte                        0 – 0

68        Daniel McNamara      Biscuit                                     0 – 0 – 0 – 41.05

69        Sean Cooney               Hoppin Apache                       0 – 0 – 0 – 54.69

                                                                        Total                             0 – 95.73

3rd Scarteen (1)

85        Hugh Lillingston          Great Aunt Sally                      0 – 0

86        David Russell               Knocksquire Flash                   0 – 0

87        Rory O’Donnell           The Land Lady                         0 – 0 – 4 – 35.81

88        Billy Reidy Leahy         Gunner Go                               0 – 0 – 0 – 35.66

                                                                        Total                            4 – 71.47

4th Scarteen (2)

89        Melissa Thompson      Glencullen Fin n                      0 – 0

90        Blanaid Ryan               Boskill Queen B                       0 -0 – 4 – 36.30

91        Jennifer Curtin            Darkies Darling                       0 – 0

92        Sinead Curtin              The Warren Lad                      0 – 0 – 0 – 37.81

93 (R)  Jack Gleeson                Bisto                                        0 – 0

                                                                        Total                            4 – 74.11        

 

5th Clare Branch

64        Hanna Hassett                         Ballymurray Star         0 – 0

65        Ava Mc Nulty                           Griffin Magie              1 – 0

66        Fergal De  Barra                      Patches Batt                0 – 0

                                                                        Total                1 – 0

6th Nenagh Branch

73        Jack Minchan                          Dinnys Luck                 1 – 0

74        Ali O’Brien                               Bunnow Frosty            0 – 4

75        CC Schweitniyz                        Glencurve Silver          0 – 4

76        Brianna O’Sullivan                  Lucky                           0 – 0

Total                1 – 4 = 5

 

Robbie Bailey

1st Co Limerick Branch

102      Cameron O’Neill                     Inchmore Ranger        4 – 0

103      Ben McCartan                         Harvest Moon             El – El

104      Abbie O’Brien                         Troy                             0 – 0

105      Meadbh Keogh                        Banner Caramba         0 – 4

                                                                        Total                4 – 4 = 8

2nd Clare Branch

94        Callum Dobbin Catto               Silver Jessie                 0 – El

95        Rebecca Davoren                    Romeos Lad                0 – 12

96        Jack McNamara                      Jess                              0 – 4

97        Maria Mullens                        Clonakilla Princess      4 – 4

                                                                        Total                0 – 20 = 20 176.15

 

3rd Scarteen Branch

114      Hazel Hourigan                       Moycarkey Rose         8 – 4

115      Kate Hayes                              Jack Bingo                   4 – 4

116      Holly Davern                           Moonacurra Lady Luck0 – 0

117      Bernaro Reidy Leahy               Kilfinane Riviere          16 – 4

                                                                        Total                12 – 8 = 20 184.47

4th North Tipp & Ormond

110      Julia Boons                              Lorrha Lady                 0 – 0

111      Emer Hogan                            Roden Steady Eddie    8 – El

112      Joe Boyd                                  Boston Boy                  4 – 4

113      Kayla Boons                             Pip                               0 – 15

                                                                        Total                4 – 19 = 23

5th Co Limerick

98        Aoife Kirby                              Sandy Sweet                0 – 0

99        Lorna Murphy                         Twlight Jenny              0 – 9

100      Charlie Mc Carthy                   Westcoast Larry          4 – 16

101      Tara O’Brien                           Prince George             4 – 12

                                                                        Total                4 – 21 = 25

 

John Ledingham Intermediate Team

 

1st Nenagh

130      Keela O’Brien                          Miss Demeanor           20  85.30 + 2 T = 22

131      Dearbhail Flynn                       Cooraclare Zoe           0

132      Chloe O’Donohue                    Captain Jack Sparrow  Elim

247      Elena Sheehy                           TJ Flight of the Phoenix 4

                                                                                    Total    26  faults

 

Posted in Festival, News, Show Jumping.